دولت برنامه‌ مشخصی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی ندارد


لینک کوتاه : http://kdlfu.ir/?p=2578

دولت برنامه‌ مشخصی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه دولت واقعا برنامه ای برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی به صورت مشخص ندارد، گفت: امسال با اصرار نمایندگان مجلس از محل فروش اوراق برای خرید تضمینی و بیمه محصولات کشاورزی سرجمع ۴۷۵۰ میلیارد تومان بودجه مصوب شد که رقم قابل توجهی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، عباس پاپی‌زاده در مورد بلاتکلیفی وضعیت خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله گندم، گفت: دولت واقعا برنامه‌ای برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی به صورت مشخص ندارد و امسال با اصرار نمایندگان مجلس از محل فروش اوراق برای خرید تضمینی و بیمه محصولات کشاورزی سرجمع ۴۷۵۰ میلیارد تومان بودجه مصوب شد که رقم قابل توجهی نیست.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت گندم در مناطق گرمسیری چرا هنوز دولت حرفی از نحوه خرید تضمینی و قیمت به میان نیاورده است، گفت: فکر می‌کنم دولت تا آخر فروردین ماه سال ۹۷ منابع لازم برای خرید گندم را از کشاورزان فراهم کند، چرا که در غیر این صورت با بحران در این بخش مواجه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به این نکته اشاره کرد که چند سالی است پرداخت مطالبات گندم‌کاران با تأخیر انجام می‌شود و اگر این روند ادامه یابد و در کنار آن نرخ خرید تضمینی هم افزایش نیابد، بیم این را داریم که به مرور کشاورزان تمایلی به کشت گندم نداشته باشند و سطح زیر کشت و تولید این محصول کاهش یابد.

گفتنی است، از دو سال گذشته کشور با یک فاصله ۸ ساله مجددا به مرز خودکفایی رسید، اما دست‌اندازهای زیادی از طرف واردکنندگان گندم به بهانه‌های کیفیت بر سر راه تولید ایجاد شد و امسال نیز نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نشد و به نظر می‌رسد دولت اراده‌ای برای افزایش قیمت تضمینی گندم نداشته باشد.

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی مجمع اتحادیه مجمع اتحادیه مجمع اتحادیه
تمامی حقوق متعلق به اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی گاوداران و دامداران صنعتی خراسان رضوی